Backup to pojęcie bardzo szerokie, określające różne formy tworzenia kopii zapasowej danych. Każdy administrator Linux wie, że zależnie od zabezpieczanych w ten sposób treści, preferowana będzie inna metoda backupu.
Podstawowe rodzaje zabezpieczania danych w ramach backupu
1. Backup pełny – polega na kompleksowym stworzeniu kopii zapasowej całości przechowywanych na serwerze danych. Kopia taka zajmuje sporo miejsca i sama w sobie nie jest aktualizowana. Niemniej dla wielu metod awaryjnego kopiowania danych jest to czynność podstawowa i niezbędna.
2. Backup dyferencjalny czyli różnicowy – polega on na zapisaniu wyłącznie tych danych, które zostały zaktualizowane po ostatnim backupie pełnym. Metoda ta znacznie ogranicza przestrzeń niezbędną do przechowywania kopii plików. Do prawidłowego działania wymaga zastosowania backupu pełnego i – jeśli taki istnieje – również dyferencjalnego.
3. Backup przyrostowy – odnosi się do każdej, ostatniej zmiany w zapisanych danych. Dzięki temu, zajmuje on minimalną ilość miejsca (jeszcze mniej niż w przypadku backupu dyferencjalnego), aczkolwiek jego przywrócenie jest jeszcze bardziej czasochłonne.
4. Backup syntetyczny – jest kopią całości zapisanych danych, aczkolwiek nie w oparciu jedynie o ich pełną wersję, lecz sumę wszystkich kopii, również tych najmniejszych pod kątem wykorzystanej przestrzeni dyskowej.
W praktyce, każdy informatyk Linux przywracający dane po awarii, będzie mógł wykonać najlepiej zaktualizowaną kopię zapasową jedynie kosztem dłuższego czasu przywracania jej poszczególnych komponentów.
Informatyk Linux
2018-04-12
blog