Informatyk Linux, Administrator, administrowanie systemami, zarządzanie serwerem Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czym jest TTFB?

Niejeden niedoświadczony administrator Linux (i nie tylko), błędnie interpretuje parametr TTFB, przypisany do każdego serwera. I choć określa on czas pomiędzy wysłaniem zapytania a pierwszym bitem uzyskanej w odpowiedzi informacji, to w rzeczywistości jest on jedną z wielu zmiennych, określających szybkość ładowania się strony.

TTFB jako element pomiarowy?

Nie oznacza to jednak, że za pomocą TTFB nie można dokonywać pomiaru szybkości odpowiedzi na zapytania serwera. Można to zrobić, ale… nie zapominajmy, że jest to nadal pewna forma pomiaru, która ma definiować raczej obecność tzw. wąskich gardeł w przepływie danych a nie finalnych parametrów serwera.

Dlaczego tak jest z TTFB?

Parametr TTFB może być zależny od wielu czynników, nie tylko związanych z pracą, czy szybkością reakcji serwera. Jednym z nich jest np. wykonanie skryptu PHP czy ilości zapytań do serwera MySQL bądź renderowanych obrazków. Jeśli strona internetowa została pod tym względem źle zoptymalizowana, czas na załadowanie jej będzie relatywnie dłuższy, co w przypadku TTFB może oznaczać aż kilkukrotny wzrost.

TTFB a ładowanie strony

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że TTFB nie jest tym samym, co czas ładowania strony. Parametr ten oznacza czas, po którym dotrze do nas pierwszy bajt danej witryny. Nie zapominajmy, że na ogólny czas ładowania witryny duże znaczenie ma także struktura jej kodu a zwłaszcza – obecność złożonych wtyczek i dużej ilości animacji i grafik.

Podsumowując, profesjonalny pomiar szybkości serwera może wykonać doświadczony informatyk Linux, wykorzystując jednak w tym celu znacznie szerszą bazę informacji, niż jedynie parametr TTFB.

Related Posts

Jak utworzyć subdomenę?

Czym jest domena wie chyba każdy, kto zdecydował się na prowadzenie własnej witryny. Nie każdy jednak ma świadomość, czym jest subdomona. Jest to adres internetowy, który posiada w sobie adres podstawowy domeny. Dla przykładu: domena to informatyka.pl, a subdomena to blog.informatyka.pl. Subdomeny wykorzystywane są nie tylko podczas tworzenia nowych stron www. Często są one niezbędne […]

Read More

Bezpieczny serwer – czy to możliwe?

Nie każdy ma świadomość, że serwery również narażone są na liczne ataki. Są to sytuacje bardzo groźne, które mogą skutkować np. przejęciem danych osobowych. Dodatkowo platforma traci swoją stabilność, a tym samym nie może funkcjonować poprawnie. Bardzo ważne jest to, aby stale monitorować serwer, tak aby odeprzeć ataki w odpowiednim czasie. Oczywiście nie jest to […]

Read More